Menu

streets of warsaw

ulice warszawy

Skąd się bierze tani kaszmir, część druga

mpaulk

 R1030128

 

Tani kaszmir, jaki znamy z sieciówek odzieżowych i supermarketów, zawdzięczamy regulacjom Unii Europejskiej. Tanie kaszmirowe sweterki z logo F&F to efekt poluzowania tzw. kwot. W 2005 roku zezwolono na zwiększenie importu kaszmiru z Chin i włókno z chińskich kóz zaczęło dominować na odzieżowych rynkach fast fashion.

Dlaczego tani kaszmir jest tani?

  • Bo jest pośledniejszego gatunku - kilogram najlepszych wyselekcjonowanych włókien kosztuje ok. 500-600 zł. Stąd też, uwzględniając koszty produkcji, transportu, zarobek producenta, etc., sweter z dobrej jakości kaszmiru będzie kosztował powyżej tysiąca złotych (lub dwóch).
  • Bo przeciętnie sweter z jakościowego kaszmiru waży ok. 300 gramów, ten z gorszej jakości - ok. 200-250 gramów. Czyli z kilograma tańszej przędzy robi się po prostu więcej ubrań. I tak, zmierzono, a raczej zważono to, kaszmirowe swetry z sieciówek ważą mniej. True story.
  • Bo tani kaszmir to domena dużych producentów, sieciówek i supermarketowych brandów. Bo tacy gracze mogą sobie pozwolić na obcinanie kosztów, bo mają lepszą logistykę, bo mają lepszą pozycję negocjacyjną.

 

© streets of warsaw
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci