Menu

streets of warsaw

ulice warszawy

Skąd się bierze tani kaszmir?

mpaulk

Tl;dr: z Chin.

R1029054R1029104

 

Ale ten drogi też jest z Chin. Skąd więc różnica w cenie? Kwestia jakości, wagi, siły roboczej i wielkości sprzedaży.

Nie wchodząc w wyjaśnianie, czym różni się wełna/włókna od przędzy, dodam tylko, że nawet jeśli na metce napisane jest np. made in Scotland, to wcale nie oznacza, że kaszmir nie jest chiński, bo większość kóz kaszmirskich lub paszmińskich żyje na terenie Mongolii Wewnętrznej, która wbrew nazwie jest jednostką administracyjną w Chinach.

R1029026

A made in Scotland na metce oznacza po prostu, że widoczne na zdjęciu rękawiczki wydziergane zostały w Szkocji z wełny pochodzącej z Chin. Czasem można znaleźć na metce informację, że przędza jest włoska, ale produkt wykonano w Chinach (czyli np. made in China of Italian yarn, dotyczy to m.in. swetrów z metką Ralph Lauren czy J.Crew). Jeśli nie ma na metce zaznaczenia, można w ciemno obstawiać, że kaszmir jest chiński.

Jest też coś takiego, jak etyczny kaszmir, są farmerzy, którzy hodują kozy kaszmirskie w Stanach czy Europie, są marki, które stawiają na rzemiosło i lokalnych pasterzy czy wytwórców. Ale dotyczy to promila sprzedawanego na świecie kaszmiru.

 R10290361

 

 A o tym, skąd się biorą relatywnie tanie swetry z kaszmiru w sieciówkach, będzie w następnym poście.

 

© streets of warsaw
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci