Menu

streets of warsaw

ulice warszawy

Size is just a number. Czyli zawsze przymierzaj dżinsy

mpaulk

Wczoraj rozmawiając ze znajomą wspomniałam, że moje pierwsze pięćsetjedynki Levisa były w rozmiarze 27. To było jeszcze w zeszłym stuleciu, gdy byłam nastolatką na granicy niedowagi, a dżinsy w rozmiarze 27 były odrobinę za duże. Co rozpoczęło rozmowę o tym, jak trudno kupić dobre dżinsy i jak zwodnicza bywa rozmiarówka...

 

Tamte 501 dawno znoszone wylądowały w koszu, ale wciąż mam w szafie model Demi Curve Classic Straight Leg w rozmiarze 27 (linia Levi's Curve ID miała premierę w sierpniu 2010).

 

R1028193Levi's Demi Curve Straight Leg (27), 7 For All Mankind Roxanne (23)

Demi Curve w rozmiarze 27 są lużne, za duże o co najmniej jeden rozmiar, ale na mojej figurze układają się jak bojfriendy. Porównuję je z modelem Roxanne marki 7 For All Mankind w rozmiarze 23 - na papierze (see, what I did here?) różnica 4 rozmiarów (!!!!), ale wymiary wcale na to nie wskazują. Nie jest to dobre porównanie, bo Roxanne widoczne na zdjęciu to model skinnies (choć dokładniej slim leg) z niskim stanem, a Demi Curve ma stan normalny/regular i proste (czytaj luźne nogawki), więc to nie jest ten sam fason, a talia lewisów znajduje się o kilka centymetów wyżej (upraszczając, wizualizując - opadają mi mocno na biodra, a Roxanne jest dopasowana).

 

Za to Roxanne (roz. 23) można spokojnie porównać z dżinsami marki Baldwin w modelu The Ten Skinny (roz. 24) - to są podobne fasony, z niskim stanem i wąskimi nogawkami.

R10281792R10281832

Roxanne, choć o rozmiar mniejsza, to jest jednak wymiarowo większa od modelu The Ten marki Baldwin.

Ale nie tylko 7 For All Mankind ma problem z zawyżoną rozmiarówką.

Oto dżinsy Diesla w modelu Bootzee (roz. 23) razem z The Rose Modern Bootcut marki Baldwin (roz. 24)

R1028159R1028166

Teoretycznie marki dżinsowe powinny trzymać te same rozmiary - numery odnoszą się bowiem do wymiarów w calach. Ale, jak widać, centymetr krawiecki swoje, a marki dżinsowe swoje. To jest jakaś odmiana vanity sizing, ale można częściowo różnice w obwodach tłumaczyć tkaniną - marka Baldwin znana jest ze swojego dość sztywnego, jak na dzisiejsze denimowe standardy, dżinsu. Dżinsy marki Seven z kolei zwykle są mocno rozciągliwe.

Niestety, z punktu widzenia klienta rozmiar na metce jest coraz częściej jedynie sugestią.

 

 

 

© streets of warsaw
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci